Jaki system grzewczy wybrać?

Rozważania nad wyborem sposobu ogrzewania domu warto rozpocząć od ustalenia dwóch ważnych kwestii. Po pierwsze określenia indywidualnych potrzeb, a po drugie – możliwości, jakimi dysponujemy. Warto też wiedzieć, z czym wiąże się wybór konkretnego sposobu ogrzewania.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Olejowa technologia kondensacyjna - Viessmann

Kotły gazowe

Zapewniają bezobsługowe i energooszczędne ogrzewanie domu oraz wody użytkowej dzięki technice kondensacji. Gazowe kotły kondensacyjne do ogrzewania wykorzystują dodatkowe utajone ciepło spalin, które przekazywane jest do systemu grzewczego. Ze względu na biogaz technologia kondensacyjna ma pewną przyszłość (kotły kondensacyjne Viessmann wyposażone są w regulator spalania, który stale kontroluje jakość gazu – ziemnego, płynnego lub biogazu – i automatycznie dopasowuje do niej pracę palnika.

Ogrzewanie z kotłem gazowym wymaga budowy przyłącza (w przypadku gazu ziemnego) lub zbiornika do przechowywania zapasu paliwa (w przypadku gazu płynnego).

Pompy ciepła

To nowoczesne, bezobsługowe i energooszczędne urządzenia grzewcze, które do ogrzewania wykorzystują energię odnawialną – zakumulowaną w powietrzu, gruncie lub wodzie. Przekształcają ją w ciepło do ogrzewania wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła latem mogą zapewniać również chłodzenie budynku. Urządzenia te nie produkują żadnych spalin, ich zastosowanie przyczynia się więc nie tylko do obniżenia kosztów energii ale również do zmniejszenia emisji CO2 i ochrony klimatu.

Pompa ciepła pozwala uniezależnić się od paliw ze źródeł kopalnych, wymaga jednak nieco większych nakładów finansowych. Może być instalowana w nowych i modernizowanych budynkach o dobrej izolacyjności termicznej. Najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym.

Pompy ciepła
Fotowoltaika - Viessmann

Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna służy do produkcji energii elektrycznej w budynku. W tym celu wykorzystuje ogólnodostępną, odnawialną energię promieniowania słonecznego. Moduły fotowoltaiczne wytwarzają z niej prąd stały. Jest on zmieniany w prąd przemienny, który można wykorzystywać do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku. Nadwyżkę energii wyprodukowanej dzięki fotowoltaice można przekazać do publicznej sieci i odebrać ją w dogodnym momencie.
Systemy fotowoltaiczne zmniejszają zanieczyszczenie środowiska i chronią zasoby naturalne. Wymagają montażu na niezacienionych połaciach dachu skierowanych na południe, zachód lub wschód.

Systemy solarne

Pozyskują darmową energię promieniowania słonecznego i wykorzystują ją na potrzeby grzewcze budynku. Instalacja solarna pozwoli ograniczyć zużycie energii i cieszyć się z niższymi comiesięcznymi rachunkami za ogrzewanie wody użytkowej. Może być również wykorzystana do dodatkowego podgrzewania wody zasilającej instalację ogrzewania budynku.

Kolektory słoneczne, które są głównym elementem systemów solarnych wymagają montażu na niezacienionych połaciach dachu skierowanych na południe, zachód lub wschód.

Instalacje solarne - Viessmann
Kotły na biomasę

Kotły na biomasę

To kotły grzewcze opalane drewnem i pelletem, czyli biomasą nazywaną zieloną energią – w 100% odnawialną. Zastosowanie kotłów na biomasę pozwala uniezależnić się od cen gazu oraz oleju i zapewnia stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Praca tych urządzeń wymaga jednak nadzoru i regularnego usuwania produktów spalania (popiołu). Wybór kotłów na biomasę wiąże się również z koniecznością wygospodarowania miejsca na kotłownię oraz przestrzeni do przechowywania zapasu drewna czy pelletu.

Kotły olejowe

To bezobsługowe, a dzięki technice kondensacji również energooszczędne urządzania grzewcze. Olejowe kotły kondensacyjne do ogrzewania wykorzystują nie tylko ciepło powstałe podczas spalania paliwa, ale również dodatkowo ciepło zawarte w spalinach.
Olejowa technologia kondensacyjna ma pewną przyszłość dzięki bioolejom (kotły kondensacyjne Viessmann są przystosowane do przejścia z oleju kopalnego na olej opałowy z udziałem biooleju). Ogrzewanie z kotłem olejowym wymaga jednak osobnego pomieszczania na kotłownię oraz zbiorników do przechowywania zapasu paliwa.

Kotły olejowe
Grzejniki Viessmann

Grzejniki

Są uzupełnieniem każdego systemu grzewczego, niezależnie od tego czy źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny, pompa ciepła, kocioł niskotemperaturowy czy sieć ciepłownicza. Dzięki przemyślanej konstrukcji sprawdzą się zarówno w nowych, jak i modernizowanych obiektach. Szeroki asortyment, możliwość estetycznego podłączenia dolnego lub bocznego do instalacji grzewczej i duża wydajność cieplna czynią je uniwersalnym rozwiązaniem dla ogrzewania pomieszczeń we wszystkich typach budynków.

Ogrzewanie podłogowe

Stanowi alternatywę dla tradycyjnych grzejników, może również z nimi współpracować w ramach jednego systemu grzewczego. Bardzo dobrze sprawdza się we współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła – kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła.
Ogrzewanie podłogowe zapewnia korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu (cieplejsze powietrze znajduje się w okolicy nóg, unosząc się do góry stopniowo ochładza się, dzięki czemu w okolicach głowy temperatura jest już nieco niższa). Polecane jest szczególnie do nowych domów (ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania warstw podłogi, może nie sprawdzić się w każdym remontowanym budynku).

Ogrzewanie podłogowe

W ofercie również: